Adobe Lightroom vs Adobe Photoshop

See postitus sai kirja pandud tänu Haapsalus toimunud Loomemajanduse koolitusele. Seal tekkis arutelu, mis on Adobe Lightroom ning kas ja miks on sel eeliseid Photoshopi ees.

___

Fototöötluse programme on erinevaid. Mitmed neist on Internetis vabavarana saadaval. Professionaalse töötluse puhul võiks mõelda mõne tasulise tarkvara soetamisele, neist kaks laiemalt levinumat on Adobe Lightroom ja Adobe Photoshop. Hea asi tänasel päeval on see, et neid mõlemaid on võimalik osta kuupõhise kasutusõigusega täisversiooni kasutamiseks.

___

Kas tuleks ühte teisele eelistada või mitte? Vastus sellele küsimusele sõltub sellest, mida te fotoga teha tahate! Kas te tahate fotosid ainult töödelda, või soovite te kasutada selle foto puhul lisavõimalusi, näiteks graafilisi lisandeid?

___

Adobe Lightroom

Lightroom sai algselt loodud selleks, et hallata suurt hulka fotosid korraga ja neid organiseerida. Lighroomis saab pilte organiseerida neis sisladuvate märksõnade järgi (kuupäeva, ISO, ava, säri, valge tasakaal, samuti pealkirjas sisalduvate märksõnade alusel). Kui fotosid Lighroomi importida, siis on võimalik neile fotodele lisada ise märksõnu, lipukesi ja reitingut.

___

Lisaks fotode katalogiseerimisele on Lighroomis võimalik manupuleerida (töödelda) fotosid mitmete erinavate meetoditega. Lighroom teeb esmase fototöötluse väga lihtsaks.

___

Millised siis on Lightroomi võimalused?

Lightroomiga saab teha esmast kroppimist ja sirgu ajamist, punasilmsuse ja plekkide eemaldamist. Samuti on tehtud väga lihtsaks valge tasakaalu, kontrastide, varjude, müra ja palju muu korrektsioon. On võimalik teha värvi korrektsiooni, muuta nende küllastust ja palju muud.

___

Üks väga tore võimalus Lightroomis on minu arvates aga objektiivi korrektsioon. Sellega saab korrigeerida objektiivist tekkinud moondumist ja krommaatilist aberratisooni (hästi lihtsalt öeldes – objekti servadesse tekkivat värvijoont) ja vinjetti. Lisaks sellele saab Lightoomist teha veel mitmeid erinevaid korrektsioone.

___

Lihtsamaks teeb tuleviku tarvis asja see, et neid korrektsioone on võimalik salvestada.

___

Peale selle on võimalik luua Lightroomis fotopresentatsioone, printida pilte, eksportida pilte vajalikus suuruses, koostada raamatuid ja isegi jagada neid otse veebikeskkonda.

___

Üks oluline asi meeles pidada on see, et Lightroomis tehtud muudatused ei muuda originaalfaili. Kõik korrektsioonid salvestatakse nö ‚faili instruktsioonina‘,  kuidas Lightroom selle foto koopia salvestab. Need instruktioonid salvestatakse koos originaalfailiga kataloogi ja nende failide laiend on XMP. Seega ei saa te mitte mingil juhul salvestada üle originaalfaili.

___

Adobe Photoshop

Photoshop loodi 90-nendatel lihtsaks fototöötluseks. Nüüdseks on see tohutult kasvanud ja arenenud. Kui kasutada Photoshopi RAW faili töötlust, siis on sellel samasugused funktsioonid nagu Lightroomis. Photoshop on aga mõeldud keerulisemate fotomanipulatsioonide tarvis, kui Lighroom.

___

Miks ma mida eelistan?

Mina eelistan esmase töötluse tarvis Lightroomi! MIKS?

___

– Lightroom on minu arvamuse kohaselt tunduvalt kasutjasõralikum, kui Photoshopi Camera RAW;

___

– Lightroomis saab töödelda vajadusel jpg faile, mis ei ole Photoshopi Camera RAW-s võimalik;

___

–  Fotode otsimine ja nende vahel navigeerimine on tehtud väga lihtsaks;

___

–  Esmase töötlus on kiire ja lihtne ning teostatud töötluse käike on võimalik salvestada aja kasutada ka teiste fotode puhul;

___

– Suure koguse fotode mõõtmete muutmine (eksportimise teel) vastavalt vajadusele on lihtne;

___

– Lightroomis saab töödeldud foto pöörata väga vähese vaevaga tagasi orginaalfailiks. Photoshopis peab selle tarvis säilitama failis ka töödeldud kihid.

___

– Samuti saab Lightroomis lisada fotodele olulise info pildistaja kasutusõiguste kohta. Photoshopis on see raskendatud ja seda ei saa rakendada mitme foto puhul korraga.

___

Seega: Lightroomi on kergem kasutada, lihtsustatud on fotode vaheline navigeerimine, nendele esmane töötlus ning suuruse muutmine (veeb, trükifail)!

___

Järeltöötluse teen ma Photoshopis. MIKS?

– Näiteks on plekkide, lendlevate juuksekarvade, siniste silmaaluste, kollaste hammaste, puru ja prügi, jne. eemaldamine ja parandamine on üks asi, mida on Photoshopis tunduvalt kergem teha;

___

–  Kui pildil on vaja muuta spetsiifiliselt mõnda kinldat kohta, eset liigutada või ümber tõsta, siis saab seda teha Photoshopis väga spetsiifiliselt, kasutades erinevaid kihte;

___

–  Photoshopis on võimalik sulatada mitut pilti omavahel kokku;

___

–  Lisada graafilisi elemente, näiteks teksti.

___

Kui fotoga on vaja teha veidi suuremaid manipulatsioone, kui lihtne parendamine, siis tuleb selleks kasutada Photoshopi.

___

Hea asi nende kahe programmi puhul on see, et üks toetab teist (nad on omavahel sõbrad) ja kahe programmi vahel on lihtne navigeerida. Kui esmane lihv Lightroomis on lisatud, saab faili avada otse Photoshopis ja seal lisatöötlust ja manipulatsioone lisada. Salvestamisel lisab Photoshop need muudatused Lightroomi failile.

___

Kokkuvõtteks

Kui te pildistate palju ja soovite neid pilte töödelda ja nendega manipuleerida, siis tasub mõelda nende kahe programmi ostmisele. Fotoprogrammide tudeerimine ja õppimine võtab omajagu aega. Kui see teid ei huvita ja õppimiseks pole aega, siis pole mõtet raha raisata (vähemalt esialgu) ja tasuks tudeerida mõnda vabavara töötlusprogrammi (tasuta programmi, mida saab internetist alla laadida).

___

Ilusat reedet sügiseselt Saaremaal!
Kristi

Oktoober 2014